Woda butelkowana sprzedawana jest w butelkach plastykowych o pojemność od 1 l do 6 l (1, 1,5, 2, 5, 6), co generuje dużą ilość odpadów, dlatego należało by wprowadzić po pierwsze butelki o podstawie kwadratu, gdyż dla tej samej ilości wody (przy tej samej pojemności liczonej w litrach - 100 cm3) zużywa się 3,6(6)% mniej plastyku, ponadto powinny być stosowane dwie pojemności butelek (znormalizowane tak, aby można je było łatwo napełniać w sklepach) 2 i 6 litra. Butelki powinny mieć znormalizowane wlewy tak, aby można było produkować i używać tego samego mechanizmu do ich napełniania, na wzór dystrybutorów dla paliw, zarówno 2 i 6 litrowa posiadałby identyczne zawory, przy czym powinny być promowane butelki 6 litrowe, gdyż owe 2 litrowe zużywają więcej plastyku, bo mieszczą się trzykrotnie w 6 litrowej, przez co siłą rzeczy wewnątrz tej 6 litrowej powtórzą się kilkukrotnie wewnątrz 6 litrowej ściany tej 2 litrowej. Dla przykładu butelka 9 litrowa składa się z 9 butelek 1 litrowych, dlatego wewnątrz 9 litrowej znajduje się 12 ścian wewnętrznych, i tu należy zwrócić uwagę na to, że owe 12 należy przemnożyć przez 2 gdyż każda z butelek 1 litrowych posiada własne ścianki, i tym sposobem używając butelek 9 litrowych z tego przykładu zużywa się tylko plastyk na zewnętrzne ścianki, podstawę i górę, co pozwala oszczędzić (12 x 10 cm x 10 cm - boki; 10 cm x 10 cm x 9 - podstawa i tyleż samo na górną ściankę, co daje w sumie 30 boków po 10 cm x 10 cm) 12 x 2 ścianek wewnętrznych (10 cm x 10 cm), co wyrażone w procentach wynosi: 80%.
Sklepy takie jak Żabka, Kaufland, Biedronka, czy Lidle powinny podpisać umowy na dostarczanie wody mineralnej lub źródlanej z 1, 2, firmami w baniakach kilkuset litrowych i na miejscu napełniać butelki (te znormalizowane o których była mowa wyżej) wielokrotnego użytkowania 2 l i 6 l. za pomocą automatycznych dystrybutorów.
Ostatecznie można wydać rozporządzenie, aby wszelkie firmy sprzedające wodę mogły ją sprzedawać lecz w butelkach nawet 10 l (mniej plastyku), które dźwigną mężczyźni i w opakowaniach sześciennych (boki pod kątem 90 stopni do siebie).
W sprzedaży są jeszcze np. soki w butelkach plastykowych i szklanych. Wszystkie je trzeba zastąpić opakowaniami na bazie tektury np. Tetra-pack, gdyż są lepsze dla środowiska, i przy ich produkcji zużywa się mniejszą liczbę jednostek energii (kkcal), co przełoży się na emisję CO2.